0910 38 16 71     Československej armády 1171/21, 040 01 Košice, Slovensko

Cassovia Chess Open 1 ročník

Úspechom favoritov sa v sobotu skončil 1. ročník medzinárodného šachového turnaja Cassovia Chess Open v Košiciach.

V deväťkolovej súťaži zvíťazil ukrajinský veľmajster Sergej Ovsejevič, druhý bol juniorský majster sveta z roku 2017 a veľmajster José Martínez Alcántara z Peru a bronzovú priečku obsadil veľmajster  Milan Pacher zo Slovenska.

Za účasti piatich veľmajstrov, dvoch medzinárodných majstrov a štyroch FIDE majstrov išlo o najsilnejší šachový turnaj v Košiciach od roku 1918.

Celkovo v ňom hralo 41 šachistov zo Slovenska, Ukrajiny, Peru, Kanady, Maďarska a Poľska.

Rozhodlo až pomocné hodnotenie

O prvej a druhej priečke medzi dvomi najvyššie nasadenými hráčmi s rovnakým počtom bodov rozhodlo až pomocné hodnotenie.

Majstrom Košíc sa stal piaty v poradí – ukrajinský veľmajster Volodymyr Vetoško, ktorý je hráčom košického klubu Slávia UPJŠ.

Zaujímavosťou súťaže bola účasť nevidomého Košičana Antona Andráša, ktorý hral so špeciálnou šachovnicou, pričom so súpermi uhral štyri body a skončil 25.

Súčasťou týždňového šachového festivalu boli aj turnaje v bleskovom a rapid šachu, oba vyhral Peruánec Martínez Alcántara.

Galéria šachových osobností

Na záver podujatia otvorili galériu šachových osobností mesta Košíc s prvými dvomi menami.

Sú to Rudolf Charousek (1873-1900), ktorý patril koncom 19. storočia k najlepším hráčom sveta, a prvý Košičan s titulom medzinárodného majstra Ladislav Kotán (1961-2008). Ich pamiatke v podobe memoriálu bol venovaný aj hlavný turnaj.

„Galériu, ktorá je zrejme prvá svojho druhu na Slovensku, otvorila pani Soňa Kotánová, sestra Laca Kotána. Odborná komisia bude do nej každý rok nominovať ďalšie osobnosti a, povedzme si rovno, že tých v Košiciach nie je až tak veľa, takže dúfame, že v budúcich rokoch sa objavia ďalšie osobnosti, ktoré si to zaslúžia,“ povedal hlavný organizátor Karol Repaský.

Šachový festival v priestoroch Stavebnej fakulty Technickej univerzity pripravili 1. Šachový klub Košice a Košický krajský šachový zväz.

Čítajte viac: https://kosice.korzar.sme.sk/c/22201832/medzinarodny-sachovy-turnaj-v-kosiciach-vyhral-ukrajinec-ovsejevic.html

Šachový festival pri príležitosti 101 rokov od konania šachového memoriálu Rudolfa Charouska
Čítať viac
© 2024 1SkKe.sk - všetky práva vyhradené
Ďakujeme, že zotrvaním na stránke súhlasíte s používaním cookies.